Problemi sa pticama na Banatskim njivama

Problemi sa pticama na Banatskim njivama

Poljoprivrednici na severu Banata imaju i problem više ovog proleća u zaštiti useva, jer im ptice iz zemlje vade i jedu zasejano seme. Štete su takve da su pojedini ratari morali da preseju prvenstveno suncokret, prenosi RTS.

Ptice koje jedu seme su najčešće zaštićene vrste kao što su vrane ili gačci. Jedini način da je da se oteraju uz pomoć zvučnih efekata ili da se patrolira njivom.


“To je ogromna šteta, presevamo parcele, ali i sad ako ne čuvam, ja da presejem opet će biti isto. Tako da dolazim i čuvam, i gotovo. Imamo staru napuštenu karaulu, ustvari koja je srušena, ostao je samo bagrenjak koji je stanište njihovo, ima na stotine gnezda”, kaže Mita Janovan, poljoprivrednik iz Mokrina.

Divlji golub ili fazan na primer, dnevno može pojesti 15 do 20 grama semena kukuruza sa njive. Ove godine je više na udaru suncokret.

“Nešto smo čak i presejavali, sad čekamo da iznikne, da vidimo da li ćemo menjati kulturu ili će ostati suncokret”, navodi Stevica Golić, poljoprivrednik iz Mokrina.

Stručnjaci navode da se problem sa pticama javlja periodično, ako su ptice na nekom lokalitetu brojnije za to ima razloga.

“Ali ptice uništavaju insekte i obično tamo gde ima puno ptica znači da ima i insekata u zemljištu. Tako da u svakom slučaju ne smemo samo posejati naše useve i ostaviti ih na milost i nemilost, trebamo ih češće obilaziti”, ističe Snežana Parađenović, iz Prognozno izveštajne službe Vojvodine.

Poljoprivrednici u Mokrinu su se organizovali, pa na smenu dolaze na svoje njive i rasteruju ptice. Jedna od mera je da se na ivicama njive razbaca zrno kukuruza ili neke druge žitarice što će ptice odvratiti od onoga što je u zemlji.

 

Izvor: RTS

About the author

institut administrator

Leave a Reply